Hřmotící duchové...

23. března 2007 v 23:46 | El |  Bestiary - články
Dvanáctá hodina odbila a lampa ještě svítila….najednou se začala pomaličku pohybovat klika u dveří a ty se vzápětí s táhlým skřípěním otevřely. Dovnitř však nikdo nevstoupil, jen se trochu ochladilo a pak se všechny věci daly bez jakékoli zjevné příčiny do pohybu.
Tohle trochu připomíná klasické horory co? Jenže tohle jsou taky skutečné události - právě takhle totiž začínají "útoky" tzv. poltergeistů. A cože to vlastně ten poltergeist je zač? Tak tomuhle se podíváme na zoubek…ehm pardon vlastně na ektoplazmu.
Tyto bytosti se totiž s nevětší pravděpodobností skládají právě z ektoplazmy, což je látka, kterou používají duchové apod. k materializaci. A poltergeist není nic jiného než zvláštní druh ducha. První zaznamenaný případ pochází z Francie, kde se kolem roku 1612 odehrál tento příběh: Jakýsi pastor se vrátil z dlouhé cesty domů a tam ho čekala jeho ženuška v prapodivné poloze - vzhůru nohama (pozice z kámasútry???). Jak později zjistil z vyprávění vyděšené služebné, v době jeho nepřítomnosti se v domě odehrávaly prapodivné věcí; kuchyní se vzduchem proháněly vidličky a nože jak na závodním okruhu formule 1 a stolní i kuchyňské náčiní bylo rozházeno po celém domě. Když si milý pastor pozval kamarády, aby mu to potvrdili, začal s nimi náhle mluvit netělesný hlas odnikud. a můžu se klidně vsadit, že rozhodně nešlo o rozhovory typu: "nechcete cukřiček?", většinou je Pan Neznámý urážel a v posledních dnech jeho řádění byl dům bombardován kameny.
Proč se to všechno dělo? Odpověď se snažil najít i pastor, ale přirozené vysvětlení nenašel. V tomto případě šlo totiž o ukázkový zásah poltergeista. Obsahoval všechny typické prvky: nevysvětlitelné škádlivě či zlomyslně laděné příhody, někoho okolo koho se všechno točí a samozřejmě taky starou barabiznu.
Slovo poltergeist vzniklo v němčině a znamená "hřmotící duch" a k jeho oblíbeným projevům patří házení šutrů, šíření odporného smradu, zapalování ohně a další vtipné kousky. Typický poltergeist řádí od několika hodin až po několik měsíců (dokud si nevezme dovolenou) a pak náhle zmizí. Uklidňující je, že jeho projevy málokdy způsobí vážnější újmu na zdraví (pokud se nebere v potaz to, že vám z toho hrábne..).
Samozřejmě, že ne každý věří tomuhle vysvětlení záhadné jevy připisuje halucinacím či žertíkům nějakého vtipálka a je pravda, že někdy tomu tak skutečně je. Jenže ne vždy se to dá vysvětlit tak přirozeně.
V dnešní době si badatelé myslí, že poltergeist je mocná paranormální síla uvolňovaná duševní sílou do jisté míry labilního (!) člověka. Paranormální povahu poltergeistů tak dnes zpochybňuje málokdo a ať už jde opravdu o ducha s prapodivným smyslem pro humor nebo o labilního (!!) člověka, který takto podvědomě relaxuje (Kristova noho! Kam to ten svět spěje!!?) jedno je jisté: Síla díky níž se stoly rozjíždějí po podlaze a talíře létají vzduchem , tak jako tak zůstává prozatím tajemstvím.
Tak už víte zase o trochu víc o nadpřirozených bytostech a můžete se vytahovat před svým psem (když nenajdete psa stačí i naprosto hluchý a senilní soused) a vydávat se za lovce příšer nebo tak nějak. Ale nepřežeňte to a nepořádejte s kamarády hon na mladší sourozence, odůvodněný tím, že je určitě posedlý. ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama